Navy VP-1 Seeks Former Shipmates

The Patrol Squadron ONE P-3 Orion Pioneers (POPS) is seeking to locate former shipmates for the years 1969 - 1974. It was during this time that VP-1 transitioned from the SP-2H "Neptune" to the P-3B "Orion." VP-1 POPS is a very active group with several hundred shipmates already members. The POPS latest reunion was held in Memphis last summer.

Anyone with any information on the people listed below is invited to contact the POPS Membership Chairman at ip568@charter.net.

CS1 Ernesto G. Abadam - galley

LT C. Able – Admin / Crew-3

ADJ1 Dave Adam – Flt Eng Crews 3 & 4

AA M. Ake – Line

CS2 I. Alcorezo – TAD to Galley

AO1 W. M. Aldrich – Ordnance

DKSN ?. Alford – TAD to Disbursing

AMH1 G. W. Allen – Flt Eng Crew-6

AMS3 Gary F. Allison – AIMD

AMS3 R. Amick – Corrosion Control

YN3 Robert M. Anderson – Admin & Comm

PT2 (or PHAN ?) J. Andrews

AN Frank Atwell – Mat’l Control

AN Rolla A. Bailey – 1st LT Division

AN Robert L. Bainbridge – Supply

ADR3 John C. Baker – Power Plants

AXAN Rex R. Baker – TAD AIMD

AMS1 Clarence A. Balvin – Airframes

AN Robin D. Barber – 1st LT Division

LTJG Jon W. Barker

AXAN Donald A. Barnes – 1st Lt / TAD AIMD

AX2 F. Bartlett – Crew-3

AN D. Bartlow – Mat’l Control

AT3 D. Bates – Avionics

AE3 Phil Bates – Elect Shop

SN Joseph M. Beard – Admin

ATN2 Lewis C. Bedford – Avionics

AK1 George Bell – Mat’l Control

ENS M. Bendall – Comm – Crew-3

AW2 Bryant H. Berk – Crew 3 - Julie

LT William J. Berrio – Training

AME3 Donald R. Bestul – Airframes / Line

ATC C. Bertling – Q.A. & crew-11

ATR2 David W. Bevan – Avionics

AN Paul N. Beverly – Electric Shop

AE2 Charles S. Bildstein – Electric Shop

AE2 Lester D. Boggs – 2nd Mech / Crew 6

ADJAN Stephen Boling – 1st Lt

ABH1 John E. Bordwell – First Lieutenant

ATR2 Patrick M. Bowen – Avionics

AE2 John R. Bowman – TAD to NASU

ADR3 David C. Bowser – Power Plants

AMH2 Erwin D. Boyer – Airframes

LTJG John R. Bradford – Admin / Crew 7

LTJG C. R. Brandt – Public Affairs – Crew-1

ADJAN David G. Brewster – TAD to AIMD

AX1 William J. Bright – Avionics

AEAN C. Brodeur – Check Crew

AXAN Gary L. Brown – TAD to AIMD

LT Gerald J. Brusseau

AK3 H. Buckley – Mat’l Control

PR3 Greg Beuhrle – Aviators' Equipment

LT Thomas A. “Tuck” Buffam Jr. – Schedules / Crew ?

AMHAN Glen A. Buresh – Line

LTJG Warren E. Buress – Maint. Admin

AE2 John W. Burkhardt – Electric Shop

AME2 Kenneth P. Bursaw – Airframes

ATR3 David E. Butts – Avionics

ADR3 William W. (Bill) Byrnes – TAD to NASU

LTJG C. Carlson – Tactics – Crew-6

AN David Carpenter – Line

LTJG Steven (Steve) Cary, Crew 8 Nav

AMH3 Samuel L. Carter – Airframes

PR3 James E. Case – TAD to AIMD / Av Equip

AMH3 John E. Castleberry – Airframes

AN James H. Chatham – Airframes

AOC Carl J. Cheesman (or Chessman) – Ordnance

AO3 Joe Chipman – Ordnance

YN3 Peter J. Cirincione – Ops Office

PH3 Gregory J. Classen – AIO

AWC ?. Clayton – Training

ATN3 Craig B. Clements – Avionics

AT3 John R. Cline – Avionics

AN Haywood Clover – 1st Lt Division

AO2 Henry H. Cockerham – Ordnance – Crew 3

AT2 Lance R. Coe – Avionics / Crew 8 Radio

ATR2 Jay M. Coggan – TAD to AIMD – Last known in Beverly Hills, CA

ADR2 Lawrence P. Conner – Power Plants / 2nd Mech Crew 11

AN Burton E. Conway – Mat’l Control

AE2 Richard W. Cook – QA

AEAN Jack W. Cook – Electric Shop

ADJAN Frank D. Cooper – 1st Lt

PNC R. J. Cooper – Personnel

AE2 Robert W. Cooper – Electric Shop

LT Michael L. Cordes – Mat’l Control / Crews 3 & 10

CS1 R. Corpus – TAD to Galley

LTJG S. Costello – Maint Admin – Crew-2

ADJ3 Marvin R. Courtney – Power Plants

AA D. Coutee – Corrosion Control

AN S. Couture – Line

ATAN Steven M. Crane

ADJ2 Glenn D. Craver – Power Plants

AWAN ?. Crittendon – crew-2

AMH1 Sammy L. Crosby

ADJAN Robert (Bob) Cummings – Power Plants

ADRC (Retired) John R. Cunningham – QA

AKC J. Dagen – Mat’l Control

AMSAN ?. Dalton – Airframes

SD1 A. David – TAD to BOQ

AA “Dave” Davis – Mat’l Control

ATR3 Gary W. DeFreese – Avionics / Crew 7 Radio

AT1 L. (Frenchy) Delisle – Avionics & Q.A.

ADJAN Gary P. Dempsey

AOAN Gene W. Dennis – Ordnance

HM1 Ira A. Dennis – TAD to Sick Bay

LTJG P. Deschner – Asst Line Div – Crew-10

AN Lance A. Diehl – 1st Lt

AO2 Donald U. Ditch – Ordnance / Crew 6

LTJG W. L. Doar – Crew-12

AK3 Sean D. Donovan – Mat’l Control

LT Paul Dougherty – Training

AZ3 Archie W. Dudley – Maint Control

ADJ3 ?. Duncan – Power Plants

AMH3 Leonard A. Duran – Airframes

AN Jerry G. Durham – 1st Lt & Line

ADJ3 Fred Eberhart – Power Plants

CSSA K. Eddings – TAD to Galley

ADR3 James C. Eden – Power Plants

LTJG A. Elder – Special Services – Crew-11

LT Gary S. Elliott

ADR2 Larry L. Eldredge – Power Plants

ADJ2 Emerson – Check Crew

DK2 Jose P. Espanol – Disbursing

AME3 K. Espeseth – Aviators' Equipment

AN Daniel J. Etoll – Line – last known in Hawaii in latter 1990s

AW3 Dennis Evans – SS #2 Crew-2 – last known at Independence, MO late 1990s

AO2 Robert (Bob) Evans – Ordnance – Crew-9

AMS3 Michael F. Falco – Line

ENS R. Farlow – Training – Crew-4

LTJG P. Fear – Data Analysis – Crew-9

AWAN A. Ferguson – Crew-8

AT2 R. Fessenden – TAD to AIMD

ABH3 C. Fisher – Line

AZ3 Tonie L. Fite – Maint Cont

AE1 Merle L. Fleet – Elect Shop

LTJG Patrick Fletcher – Asst. Q.A. – Crew-4

YN2 James A. Flisrand – Admin - last known in Laurel, MT in early 1999

AN Ronald D. Fowler

AO3 William M. Freeman – Ord – Crew 3

LTJG M. Frye – Asst AvWeps Div – Crew-3

ADCS Andy Gallagher – Maint Control

LT Lauris R. (Larry) Galley – AIO / Crew 2 & 3 TACCO

ATR3 Lawrence D. Garcia – Refueling Driver

ADJ2 Ricky Gardner – Check Crew

AWAN M. Gasparini – Crew-4

LTJG Leonard (Len) Gaspary, Nav/Tacco, last known at Honolulu, HI

HMSN J. Gaudet – TAD to Hosp.

AW3 Vance Gay -- Crew-6 -- Last known at Aneheim, CA

PN2 Ricardo Gil – Personnel

PH2 Brian L. Giles – AIO

AMS3 Gary L. Gill – Airframes – 2nd Mech Crew 10

ADJ1 Richard A. Gilmore – Flight Eng. Crew 8

AMS2 Kenneth W. Gonter – Airframes

AWAN M. Goodfellow – Crew-9

AW2 Clark E. Goodman – Ops Office – Crew 3 Julie

ADJ2 Jose Gordolon – Crew-11

ENS J. Grahm – AIO

AE2 Peter P. Grandstaff – Elect Shop

AN Danny R. Gregory – 1st Lt & Line Div

PR3 R. Griffin – TAD to Gym

AMH2 Dan Grimes – Airframes

LT Barry Grimm – Trng & TACCO Crew-7) – Last known at Uniontown, PA 15401

AA R. Grubb – Check Crew

ATN3 Daniel C. Gruseck – Avionics

AW3 James L. Gude – Crew 4

AMH3 Thomas G. Guice – Airframes

AWAN David R. Gunter – Crew-1

ATN3 D. C. Gurseck – Avionics

ASE3 Dale Gustafson – Line -- Last Known At Duluth, MN 55812

AMS3 Lee Gutirrez – Check Crew

AT3 D. Hannah – Crew-3

ADJ3 D. Haley – Crew-10

ADJ3 Joseph P. Haley

AO3 Robert G. Hall – Ordnance – Crew 12

ATR2 Robert E. Hamill – Avionics / Crew 6 Radio

AX2 D. (or P.) Hampton – Crew-4

AE3 James H. Hamric – Elect Shop

AN John Harms – Maint Cont. – Last known at Ellicot, MD

ADR3 Roy H. Harrison – Flt Eng Crew 3

AN Lynual D. Harrod – NASU / Line Crew

LTJG M. (Mckey) L. Haskins – NATOPS – Crews 5 & 8 TACCO – later, Rear Admiral

AMH3 R. Hasley – Check Crew

ADJAN Randall Hayden –

ADRC James T. Hayes – Career Counselor & ASDO

AZ2 Robert W. Hender – Maint Cont’l

ATC ?. Hendrickson – 1st Lt

AMSAN ?. Hensley – Airframes

AE3 G. Herman – Electric Shop

AN Javier Herrera – Electric Shop

AMH3 Juan Herrera – Check Crew

ABH1 Norman C. Higens

LT S. G. Higgins – Tactics – Crews-2 & 10

AMEAN Michael O. Hill – Airframes

AE3 D. Hines – Check Crew

AMS3 J. Hines – TAD to AIMD

HM3 Ron Hirsch – TAD to Sick Bay

ADJC Norman C. Hodgson – Check Crew

HM1 Robert D. Hodson – Sick Bay

AMS3 ?. Holson – Airframes

PN3 Donald Holt – Personnel

LTJG A. E. Hooker – Admin / Crew 9

AO2 Jay K. Hoop – Shore Patrol (Iwakuni)

YN1 Doug Hopper – Admin

ADJ3 D. Hoover – TAD to AIMD

HM2 Gary B. Horner – TAD to Sick Bay

AN Vartkes J. Hovsepian – Mat’l Control

ADR2 Rolla L. Hughes – Shore Patrol (Iwakuni) / 1st Lt

AMHC Don Hutchins -- Airframes

AN Glenn C. Hurd – Line

TN Adolfo L. Ibanez – BOQ

AXAA M. Jacobs – Avionics

LT E. James – Maintenance Control

AW2 Frank L. Jarvis – Crew 10 Jez

ADJAA Ron Jeffries – 1st Lt

LTJG C. W. Jenkins – Tactics – Crew-2

AME3 Richard Jewell – Airframes

AO2 David C. Johnson – Weapons / Crew 8 Ord

AA Fred Johnson – 1st Lt

AKAA P. Johnson – Mat’l Control

AWAN R. Johnson – crew-7

AN Z. Johnson – Line

AZ3 Charlie W. Jones – Maintenance Control

ATAN D. Jones – crew-8

AN Don Jones – TAD ???

AMSAN S. Jones – Corrosion Control

SD2 B. Joson – Mail Clerk

Walt Joslin – Civilian Tech Rep

ADJ2 Alvin C. Justis – Power Plants

ADJ2 J. L. Keach – Flt Eng Crews 6 & 8

LTJG B. Keck – Training – Crew-11

CYN3 Nickola P. Kecman

ADR3 Donald R. Keely

AMH2 Charles L. Kenner – Airframes

AO2 ?. Kerns – Ordnance

AEC James M. Killmer – Flight Eng / Crew 9 - Last known at Coronado, CA

AN Sherrel L. Killough – Power Plants

PR3 John F. Kimmel – Av Equip – last known at Ridgecrest, CA

ADJ3 R. J. (Joe) Kimmel – Pwr Plants

AT2 B. King – Crew-6

AZAA B. King – Q.A.

LT Robert K. (Ken) King -- Legal Officer / Crews 3, 6, & 7

ADJC Larry E. “Sky” King – Power Plants

AX3 Larry R. Kingsbury – Mat’l Control

PR2 M. Kirk – TAD to Paraloft

LT Ronald H. Kirk – Tactics / Crew 5 TACCO

AN Dennis Kirkendall – 1st Lt

ADJ3 W. Kline – TAD to AIMD

AO2 John Klopfstein – Ordnance & Crew-1

AMS3 Thomas F. Komisar – Airframes

AME3 Theodore G. Kosters – Airframes

ADR2 Allan S. Krall – NASU

LT P. Kruegar – Crew-9

ATN2 Robert D. Krempels – Avionics / Crew 4 Radio

AMH2 Henry J. Kulpa – Airframes

AO2 Frank J. Kuralt – Ordnance

AT3 D. Kurtz – Check Crew

AN Barry D. Laboube – Acft Div

AWAN S. Lakin – Crew-9

AW2 Steven M. (Smokey) Lancaster – Ops Office / Crew 11 Jez

AMS3 Norman L. Landry – Airframes

PTAN Edgar F. Lanham – AIO

ADJ1 Al Lawless

AZ3 Marvin L. Leavitt – Maint Control

AZAN William L. Lee – Maint Controll

LT E. C. (Chink) Lee – Training – TACCO Crew-3

AOAN Victor Legaspi – Ordnance

AE3 Paul Lemay – AIMD?

AN Cecil H. Lesley – AIO

ABH2 Douglas R. Lester – Line Division – last known at Burlington, WA circa 1999

LTJG J. Lewis -- Training

AWAN G. L. Limage – SS #1 Crew-6

YNSN W. Logan – Personal Services

AA R. Lomax – Maintenance Control

AMH2 Ross M. Long Jr. – NASU (AIMD)

AME2 Michael G. Loth – NASU (AIMD)

AZC Paul Lucarelli – Maintenance Control

DK1 Rufino D. C. Lumbo – Disbursing Office

LCDR Jon Lund – NATOPS & TACCO Crew-10 -- Last known at Fort Washington, MD 20744

AN Richard J. Lunsford – First Lieutenant

Rob Lytle – Last known at Fernandino Beach, FL 32034

LTJG David C. MacArthur – Mat’l Control / Crew 11

AMS3 Roy Madden – TAD AIMD?

AE3 Bradley M. Major – Elect Shop

AN Pat J. Malveaux – Airframes

ADJ2 Arnold A. Manrubia – NASU (AIMD)

LTJG J. J. Marshall – Admin / Crew 2

AOAN A. J. Martin – Ord

AWAA R. Martin – Crew-4

AE2 Robert J. Martin – Elect Shop

LTJG D. F. Masch – Logs & Records – Crew-8

AZ3 Robert Matuska – Q. A.

PH3 Michael A. Maxon – Photo Lab

SN Steve Maynock – Training

AWAN K. McCambell – Crew-1

AO3 Alan E. McClelland – Ordnance

ENS Halbert S. D. McClure

ATN2 Kevin M. McDade – Avionics / Crew 4 Radio

ADJ3 Dave McDonald – Power Plants

ABH3 Roderic C. McDonald – TAD Special Services

ATR3 Frederick McDougall – TAD to NASU (AIMD)

AMSAN B. McEnroe – Airframes

AN Steven L. McFarland – Line

AN Lonnie McGhee – Mat’l Control

AKAN Paul W. McGlasson – Mat’l Control

AN A. E. McKinley – Operations

AO2 David E. Meeks – Weapons / Crew 9 Ord

AN Dave Menzie – Check Crew

AT1 Steve T. Meyer – Avionics / NATOPS / Crew 1 Radio

ATR2 Larry L. Middlebrook – Avionics / Crew 11 Radio

PH3 Terry Miles – TAD Photo Lab

AW2 John H. Miley – Crew 2 Julie

AMH3 Allyn K. Miller – Airframes

AMHAN C. Miller – Airframes

YN3 Charles C. Miller – Admin Office

ADR2 Harvey A. Miller – Power Plants / 2nd Mech Crew 7

AK3 V. Miller – TAD Supply

AMS2 Frank Mitchell – Airframes

LT Floyd L. Mock – Tactics – Crew 7

TN Miller M. Molina – TAD to BOQ

LT Byron J. Moody

AO1 Rufus Moore

AA E. Moreno – Communications

LT Jerry D. Morey

AT2 Dan Moriarity – TAD AIMD?

PR2 Bradley D. Morrow – Av Equip

AX3 Charles E. Motz, -- AIMD – last known at Gainsville, GA (circa 1999)

AMH3 ?. Muench – TAD to AIMD

ADJ2 Daniel A. Muller

PTAN David L. (Dusty) Murray – AIO

SN William H. Nash – 1st Lt.

PR2 Jon K. Nelson – Av Equip

AN Jimmie L. Nelson – 1st Lt

AZ3 Albert C. Nielson – Maint Cont’l

ATN3 John E. Nichols – Comm

AN Donald A. Norman – Fuel Farm

PR3 Jim D. Norman – TAD to NASU

AW3 J. G. Norris – SS-2 Crews 1 & 11

AME3 Daniel J. Nowaski – Airframes

AO1 John J. Occhionero – Training / Crew 1

AOAN W. O’Gwynn – Ordnance

AO3 R. Olson – Crew-2

AOC R. Osborne – Ordnance

ATAN Dan Palmer – Avionics & Chk Crw

ATRAN Greig D. Parker – NASU

AO3 J. K. Parker – Ordnance

LTJG J. Parker – Crew-4

AMEAN Robert Parsley

AMS2 Barney Patsel – Corrosion Control

LTJG J. Patrick – Personnel Services

AMS3 Brian B. Patterson – Airframes

ADJAN George Paz – Crew-4

AT3 Richard (Rick) Peavley – Avionics

ADR3 Anthony J. (Tony) Pena – Pwr Plnts / 2nd mech crew 7

AW3 Steven A. Perrin

ADJ1 Billy J. Perry – Power Plants

ADJ2 Manuel Pestrello – Pwr Plants

AWAA D. Pirus – Crew-7

LT Edward J. H. Player

AW1 Richard E. Poffenberger – Crew 11 Julie – last in TN - retired in late 1997 – sold home – bought motor home – started traveling

AK3 Robert T. Pollock – Mat’l Control

AX2 M. Poorman – TAD to AIMD

AMH2 Dean W. Potts – Line – last know in the Bordentown / Delran areas of New Jersey

AE3 Wayne D. Powell – Elect Shop

YN2 ?. Probst – Admin

LTJG James A. Powroznik

AO3 Jeff Price – Ordnance

AO2 Lewis C. Prince – Weapons / Crew 6 Ord

AK2 G. Proctor – Mat’l Control

AO3 Dave Pulver – Ord & crews1, 2, 11 -- Last Known At 2060 Vineyard Ln., Harvey, LA 70058 - saw at NAS Whidbey Island as AOC in 1986

LT Steven “Tim” Quigley – NATOPS, Crews 5, 6, 10 -- Last Known At San Jose, CA 95112 - later CAPT and former CO of NAS Moffett Field

AZ3 Michael W. Rahn

PN3 Clyde Rainbolt – Personnel

AWAN James E. Raines

ADR3 Edward L. Rains – Power Plants

AO1 Ron Ramsey – Ordnance

ADJAA J. Rapps – Corrosion Control

ATC Gerald “Jerry” Rauscher – Avionics

AX3 J. Rawls – Avionics

ATN3 Richard F. Redd – Avionics

AMS2 Robert C. Reed – Airframes

ENS D. Rees – Awards

LTJG Michael D. Reid

ADR3 Norman W. Reid – Power Plants

AE3 Jeff Reske – Check Crew

AO2 D. Reeves – Ordnance – Crew-11

PH3 A. Reyes – TAD to Photo Lab

AO3 James P. Rhodes – Ordnance

LT David W. Richardson – Comm / Crew 12

AMS1 Mark E. Richardson – Airframes

AMS1 Carl H. Roach – Q. A.

AZAN Frank Roberts – Maintenance Control

PT3 Keith F. Roberts

AMH1 Leland G. Robinson – Flight Eng Crew 11

AK3 Abecede A. Rodriguez

ADJ2 Jim Rodriguez – Check Crew

CS3 Joseph P. Rodriquez – TAD to Galley

ATRAN Artie R. Rollins – NASU

DKSN R. Rosette – TAD to Disbursing

AME3 Walter D. Ross – NASU / Airframes

AK1 ?. Rost

SDSN J. Ruiz – TAD to BOQ

AT2 Gary R. Russell – Avionics & AIMD

AW3 John F. Ryan

AW2 Mike K. Ryan – SS-2 Crew-2

AT3 Jerry D. Ryland

LT Gerald M. Rygg

AME2 John E. Sacra – Airframes

ADJ3 Moses Samuels – Check Crew

AEAN P. W. Sanders – 2nd Mech Crew-3

AW3 S. Sanders – Crew-6

AE3 Thomas G. Saunders – Elect Shop

AMH3 David J. Sawyer

AX1 C. Scales – Avionics

AT1 Rich Schantini – Avionics & crew-7 – last known at Jacksonville, FL

LTJG R. V. (Van) Schenck – Pwr Plnts / Crew 8 PP3P

ADR1 J. Schoenfeld – ASDO

AWAN S. A. Schumacher – SS-2 Crew-9

ATN3 William L. Schuppel – Avionics

AWAA S. Seitz – Crew-11

AMS1 Joel Seltzer – Q. A.

ENS David H. Senn – (fm 1969 officer roster)

AMS3 Robert L. Shannon – Airframes

LT Walter B. Sharpe

LTJG (Ken?) “Colonel” Shelton – CMCO

AO2 Gordon R. Sherman – Ord / Crew 10

ADR3 Richard S. Simkins – Power Plants

Lt Richard R. Simmons – Tactics / Crews 1 & 9 PP3P

AX2 John Sims – Crew-1

AT2 Michael B. Sims – Avionics & AIMD

AKAA R. Skaggs – TAD to Supply

AMS3 D. Sloan – Airframes

AW1 Dennis R. Smith – Crew 3 Jez

AEAN J. O. Smith – Electric Shop & Tool Room

AMEAN Randy D. Smith – Airframes

PR1 Raymond D. Smith – Av Equip

AN Robert L. Smith – First Lieutenant

AW3 Royal S. Smith – Trng / Crew 8

ATR2 Tommy L. Smith – Avionics

AN R. Sottello – Corrosion Control

AX2 C. Sowards – TAD to AIMD

LT Carl R. Spangler – Training / PPC Crew 9 "Spangler's Wranglers"

AO3 Troy L. Spencer – Ord / Crew 8

LTJG D. Stanfield – Training – Crew-5

AZAA Scott Staples – Maintenance Control

ADJ3 Douglas G. Stanley

ADR3 Scott T. Stevens – NASU

AT3 Ronald H. Stjern – Avionics / Crew 8 Radio

ATN2 Arlyn R. Stokesbary – Avionics / Crew 9 Radio

AN Jerry Stovall – 1st Lt

ADJ3 Jody R. Strait – Line

AN Mitchel A. Strickland – Power Plants

AX3 Michael J. Sullivan – Avionics

LT J. Swartwood – AvWeps Div

AT2 Karl Szasz

AN David D. Tait – Line

AZ3 Frank Tanewitz – Maintenance Control

ATAN W. Tauzin – TAD to AIMD

ATAN David R. Taylor – Avionics

AT2 R. Thomas – Crew-2

AE3 Jerome A. Thunstrom – Electric Shop

SDSN A. Tolentino – TAD to BOQ

AMH2 Jay Tomschek – 1st Lt

YN3 R. M. Torbitt – Operations

LT Jack Tow – AvWeps Div, Crew-7 – Last known at Marietta, OK

LT Sigurd J. Trelstad, Jr.

AME2 William C. Trenn – Airframes

YN3 James L. Trueblood – CMCO

ent ADR3 Thomas A. Tucker – Line

PH1 Joe Vail

PH2 S. Valentine – TAD to Photo Lab

AN Richard A. Vanstraten – Line

AK3 Michael P. Varlas – NASU / Mat’l

AE3 James V. Ventura – Elect Shop

AMSC Wilbur Vernon – Airframes & Check Crew -- Last known address Alameda, CA 94501

CYN3 Richard Villinger – Comm

PNSA James Vinson – Personnel

CYN3 Brian Walsh – Comm Yeoman

AO3 Mike Warring – Ord, Crew-4 -- Last known at Philadelphia, PA 19128

YNSN D. Wellman – Personal Services

ADJAN John B. Wenger – NASU (AIMD)

AWAN E. B. Westin – SS-2 Crew-5

ADJ2 John Whitaker – Power Plants

AMS3 David T. White – Airframes

PN2 Kenneth W. White – Personnel Office

ADJAN Robert R. White – Power Plants

AMS3 Robert White – Line Div

LTJG Steve Wilbur – Comm – Crew-11

AN William E. Wilds – NASU (AIMD)

ATN3 Billy J. Williams – Avionics / TAD AIMD

ATR3 Jerry L. Williams – Avionics

PNSN Stephen R. (Randy) Williams – Personnel

ADR3 Wayne J. Williams – Line

AO2 Joseph W. Wilson – Ord / Crew 9

CS3 Wayne R. Wilson – Galley

ADJ2 David A. Winton – Power Plants / 2nd Mech Crew 9

AT1 Harold P. Wiseman – Avionics / 1st Lt.

AO3 John R. Wisniewski – Ord / Crew 7

AW2 Ronald E. Wood – Crew 5

PN3 Curtis Wright – Personnel

ATR2 David C. Wyatt – NASU (AIMD)

AMS3 Daniel B. Young – Airframes

ADR2 Lee Young – 1st Lt

AE2 Steve Young – Electric Shop

AMCS Frank “Zippy” Zorn – Maintenance Control